Hamas ve El Fetih, Mısır’da anlaştı

Kahire'de Mısır istihbaratı aracılığıyla görüşmelerini sürdüren Hamas ve El Fetih arasında uzlaşma anlaşmasının imzalandığı duyuruldu.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas ile El Fetih arasında Mısır'ın başkenti Kahire’de yapılan görüşmelerde uzlaşmaya varıldığını duyurdu.

Hamas ve El Fetih, Filistin’de “uzlaşı hükümeti” için atılacak adımlara dair görüşmelere 10 Ekim Salı günü başlamış, görüşmeler Mısır istihbaratının aracılığıyla gerçekleştirilmişti.

Heniyye'nin basın danışmanı Tahir en-Nunu, yazılı açıklama ile anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Açıklamada, anlaşmanın içeriği ile ilgili bilgi verilmezken daha sonra basın toplantısı düzenleneceği belirtildi.

İmzalanan anlaşmaya ilişkin Mısır cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Hamas ve Fetih heyetleri Filistin Uzlaşı Hükümeti’nin en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar Gazze’deki tüm görevlerini, Batı Şeria’da olduğu gibi yerine getirmesi konusunda anlaşmaya vardı. Mısır Arap Cumhuriyeti, Filistin’deki bölünmüşlüğü sonlandırma konusundaki hassasiyeti çerçevesinde, 4 Mayıs 2011 tarihli Kahire Anlaşması'nı imzalayan tarafları, 21 Kasım 2017'de Kahire’de tekrar toplantıya davet etti.”

Hamas yöneticileri, geçtiğimiz haftalarda Mısırlı yetkililerle yaptıkları görüşmelerden sonra, Gazze’deki yürütme işleri için kurdukları idari komiteyi feshettiklerini açıklamış ve “uzlaşı hükümeti” için El Fetih ile görüşmelere başlayacaklarını duyurmuştu.