Irak’tan IKBY’ye “diyalog şartları”

Geçtiğimiz gün Irak merkezi hükümetine “diyalog” çağrısı yapan IKBY’ye yanıt veren hükümet sözcüsü “diyalog şartlarını” açıkladı.

Irak ve IKBY arasında, Kürdistan’ın bağımsızlığı üzerine gerilim devam ederken, IKBY’nin diyalog çağrısına Irak hükümeti adına yanıt verildi.

Basına demeç veren hükümet sözcüsü, IKBY’nin, Irak’ın birliğine bağlılık sözü vermesi gerektiğini söyleyerek “Kürdistan bölgesinin yerel yetkilileri, federal hükümetin petrol ihracatı, güvenlik, kara ve hava girişleri dahil sınırlar üzerindeki egemenlik yetkisini kabul etmeli” ifadelerini kullandı. Hükümet sözcüsü, bunları “diyalog için temel şartlar” olarak tanımladı.

IKBY tarafından dün yapılan açıklamada, “Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’yi Irak Anayasası çerçevesinde her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz” denilmişti.

Öte yandan IKBY’deki uçuşları iptal eden ve yaptırımları ağırlaştırmak isteyen Irak hükümeti, geçtiğimiz gün yeni yaptırım kararı almıştı. Irak Federal Mahkemesi, referandumu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.