Katalonya'da bağımsızlık ilanı askıya alınıyor

Katalan burjuvazisi tamamen sınıfsal kaygıları ile hareket etmektedir. Kendi egemenlik alanını ve pazarını genişletmeye çalışırken, bunun zarar görme ihtimali karşısında masaya oturma yolunu seçmiştir. Bu tercih elbette Katalan halkının bağımsızlık özlemiyle örtüşmemektedir.

İspanya hükümetinin bütün engelleme çabalarına, baskılara, polis zoruna, sandıklara el konulmasına ve referandumun yasadışı ilan etmesine karşın, Katalonya Bağımsızlık Referandumu %43 katılımla, %90 ‘Evet’ oyuyla gerçekleşti.

Referandumun ardından yaşanan siyasi krizin faturasını ödemek istemeyen Katalonya Özerk Yönetimi, Katalan halkının öfkesini Katalan burjuvazisinin çıkarları doğrultusunda değerlendirmeye çalıştı.

Referandumu önceleyen günlerde ve referandum sonrasında yaşanan karşılıklı restleşmelerin, kitlelerin havasını boşaltmaya yönelik olduğu kadar, Katalan Özerk Yönetimi'nin İspanya Merkezi Hükümeti'nden kopartmaya çalıştığı tavizler için gündeme geldiği ise çok geçmeden açığa çıktı. Referandumun ardından yapılan açıklamalarda “artık bağımsızlık çok yakın, önümüzdeki günlerde parlamentoyu toplayıp bağımsızlığımızı ilan edeceğiz” türünden söylemler kullanmaları, Katalonya hükümetinin bu yolda emin adımlarla yürüdüğü izlenimi yaratıyordu. Ancak yapılan son açıklamalar kazın ayağının öyle olmadığını gösterir nitelikte.

Kitlelerin bağımsızlık kararlılığını kullanıp meydan okuyan Katalan yönetimi, AB'den, İspanya Kralı'ndan ve diğer güç odaklarından yeterli desteği bulamayınca söylemlerini yumuşatma yoluna gitti.

Parlamentonun açılışında konuşan Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Puigdemont, İspanya Merkezi yönetimi ile konuyu görüşebilmek için bağımsızlık ilanının ertelenmesini, askıya alınmasını önerdi. İspanya hükümetinin bağımsızlığı ve bağımsızlık referandumunu tanımadığı ve Katalan burjuvazisi AB'den yeterli desteği alamadığı koşullarda bu kararın alınması çok normaldir.

Zira Katalan burjuvazisi tamamen sınıfsal kaygıları ile hareket etmektedir. Kendi egemenlik alanını ve pazarını genişletmeye çalışırken, bunun zarar görme ihtimali karşısında masaya oturma yolunu seçmiştir. Bu tercih elbette Katalan halkının bağımsızlık özlemiyle örtüşmemektedir.