Sınavların adı değişiyor çürüyen sistem yerinde duruyor

Üniversiteye giriş sınavının değiştirilmesi talimatının ardından yapılan yeni düzenlemeyi bugün YÖK Başkanı açıkladı.

AKP iktidarının, bir yandan kendi gerici ideolojisi doğrultusunda yeni nesiller yetiştirmek, diğer yandan da sermayeye ucuz iş gücü sağlamak amacıyla şekil verdiği eğitim sistemi neredeyse her sene yapılan değişikliklerle yapboz tahtasına dönerken, lise ve üniversiteye giriş sınavlarında yeni düzenlemeler gündeme gelmişti.

Bugün üniversiteye giriş sınavındaki düzenlemeler açıklanırken, gençliğin sınavlara dair tepkisini de istismar ederek değişiklikleri gündeme getiren AKP iktidarının sınav sisteminin köklü sorunlarına dokunmaktansa ufak biçimsel değişiklikler yaptığı göze çarptı.

Yeni isim Yükseköğretim Kurumları Sınavı

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye giriş sınavında yapılan değişikliğe ilişkin olarak bugün açıklama yaptı. Sınavın adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştiğini açıklayan YÖK Başkanı, sınavın tek günde iki oturum şeklinde yapılacağını duyurdu.

Puan türleri azaldı, sınav tek günde iki oturumda yapılacak

Buna göre, ilk oturumda sınav Türkçe ve Temel Matematik alanları üzerinden gerçekleştirilecek ve bütün öğrencilerin bu oturuma girmesi gerekecek. Zira 18’den 5’e düşürülen puan türleri açısından bu ilk oturum, 5 puan türü için de önem arz edecek. İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri konu başlıklarının yer aldığı sınav yapılacak. İlk ve ikinci oturumdaki her bir konu başlığı için 40’ar soru sorulacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken ilk oturumun ağırlığı yüzde 40, ikinci oturumun ağırlığı ise yüzde 60 olarak belirlendi. İlk oturumda Türkçe ve Temel Matematik, yarı yarıya aynı ağırlıkta olacak. İkinci oturumda ise sözel bölümler için Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya yüzde 50, Sosyal Bilimler yüzde 50; sayısal bölümler için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50 ağırlığa sahip olacak.

Tek günde iki oturumda gerçekleşecek sınavın Haziran ayında yapılacağı belirtilirken, ayrıca Yabancı Dil alanı için de 80 sorudan oluşan bir sınav yapılacak. Yabancı Dil alanı sınavının ise Pazar günü yapılacağı kaydedildi.