AİHM, Gülmen ve Özakça’nın başvurusunu işleme koydu

AİHM, Gülmen ve Özakça için yapılan, reddettiği başvuruyu işleme koydu. AİHM, açlık grevindeki iki emekçi hakkındaki “geçici tutuklama” kararına dair AKP hükümetinden açıklama istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan ve daha önce reddettiği başvuruyu “öncelikli” kategorisine alıp “acil” koduyla işleme koyarak AKP hükümetinden savunma talebinde bulundu.

AİHM tarafından AKP hükümetine gönderilen talepte, bir dizi soru sorulurken, Gülmen ve Özakça hakkındaki “geçici tutukluluk” kararı hakkında açıklama istendi.

Açlık grevi direnişçilerinin tutuklanması ve tutukluluğa yapılan itirazın reddedilmesi kararlarının gerekçelerini isteyen AİHM, bu kararların ve tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olup olmadığını da sordu.

AİHM’in hükümete gönderdiği sorularda, tutuklama kararının açlık grevindeki iki emekçinin yaşamını tehlikeye atıp atmadığı da yer alırken, Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu hakkında da detaylı bilgi talep edildi.