Efendi ve uşak, krizi yumuşatma çabasında

Amerikan sermayedarlarla görüşen Mehmet Şimşek, krizi “geçici bir sorun” olarak tanımladı. Önümüzdeki günlerde ise ABD’den bir heyetin Türkiye’ye geleceği kaydedildi.

Sermaye devleti, göbekten bağlı olduğu ABD emperyalizmiyle arasında su yüzüne çıkan krizi çözmek için adımlarını sıklaştırıyor. Krizin ardından Türkiye’den sermayedarların ve bunların siyasi temsilcilerinin, “sorunun geçici olması”, “ekonomiyi etkilememesi”, “dostluğun hatırlanması” yönündeki vurguları doğrultusunda görüşmeler sürüyor.

Dünya Bankası ve IMF toplantıları için ABD’ye giden ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, “vize sorununun geçici olduğunu” öne sürerek “Vize sorunu geçici bir sorun, en kısa zamanda sona erdirileceğini düşünüyorum. Birbirimizi iyi anlamalıyız” ifadelerini kullandı. Şimşek ABD’ye gitmeden önce de, “ABD ile sorunlarımızı diyalog ile çözeceğiz” demişti. Amerikan sermayedarlarla görüşen Şimşek’in bugün de temaslarına devam edeceği belirtiliyor.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden basına yansıyan bilgiye göre, Türkiye’ye bir heyetin geleceği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Johnathan Cohen’in başkanlık edeceği heyetin, AKP hükümetiyle görüşeceği kaydedildi. Dün de iki ülkenin dışişleri bakanlarının telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtilmişti.

Türkiye ile yaşanan krize dair son olarak da ABD Savunma Bakanı James Mattis açıklamalarda bulunurken, krizin askeri ilişkileri etkilemediğini belirtti. Krizin “diplomasi alanı”yla sınırlı olduğunu öne süren Mattis “Türkiye bir NATO müttefiki ve bundan sonra da ortak düşmanımıza karşı aynı çizgide kalmaya uğraşacağız. Askeri anlamda birlikte iyi çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.