ETHA çevirmeni Meşale Tolu’ya tahliye yok

Dün Silivri cezaevi kampüsündeki mahkemede görülen davada Meşale Tolu'nun da içerisinde olduğu 6 kişinin tutukluluğuna devam kararı verildi.

ETHA muhabiri ve çevirmeni Meşale Tolu’nun da içerisinde olduğu 18 kişinin yargılandığı davada, Tolu’ya tahliye kararı verilmedi.

Silivri cezaevi kampüsündeki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, beş aydır tutuklu bulunan Meşale Tolu’nun da içerisinde olduğu 18 kişinin davası dün görülmeye başladı. Tolu ile birlikte hakkında dava açılanların beyanda bulundukları duruşmada avukatlar da savunma yaptı.

Duruşmada mahkeme heyeti, Meşale Tolu, Birol Kurt, Deniz Havuç, Fırat Çağla, Emre Altunkaya ve Serkan Okatan'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yağmur Emekdar, Bilal Ateş, Sinan Aktaş, Mustafa Tezel, Osman Tunç, Ömer Sezgin, Yavuz Kılıç ve Başak Sıla Kaymak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

18 Aralık 2017’ye ertelenen sonraki duruşma Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi'nde görülecek. Bununla birlikte, Fatma Çiftçi ve tutuksuz yargılananların bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine de karar verildi.