Muğla’da işkence ve infaz şüphesi

Sermaye devleti, Muğla’daki işkenceye dair adım atmazken görüntüyü servis edenler hakkında soruşturma başlattı. Muğla’da “çatışmada öldürüldüğü” öne sürülen kişilerden Musa Arslan’ın infaz edildiği şüphesi ortaya çıktı.

Sermaye devleti işkence ve infazlarına Muğla’da devam ediyor. Basına yansıyan haberlerde 4 Ekim günü 7 kişinin PKK’li oldukları gerekçesiyle gözaltına alındığı, çıplak halde asfalta yatırıldıkları görülmüştü. Ertesi gün de 5 kişinin yine PKK’li oldukları gerekçesiyle çatışmada öldürüldükleri duyurulmuştu.

İşkenceye değil, görüntüyü servis edene soruşturma

Olayları araştırmak için Muğla’nın Köyceğiz ilçesine giden HDP milletvekilleri Erol Dora ve Meral Danış Beştaş, mecliste bir basın toplantısı yaparak aktarımda bulundu. Vali ve başsavcının kendileriyle görüşmeyi reddettiğini aktaran vekiller gözaltındakilerin işkence izlerinin tespiti amacıyla talep ettikleri muayenenin de kabul edilmediğini ifade ettiler. Beştaş, açılan tek soruşturmanın işkence yapanlar hakkında değil, işkence görüntülerini servis edenler hakkında olduğuna da dikkat çekti.

Otopsi raporu verilmedi, cenazeler apar topar defnedildi

5 Ekim’de “çatışmada öldürüldüğü” iddia edilenlerle ilgili olarak gittikleri Adli Tıp Kurumu’nda da (ATK) yetkili kimse bulamadıkları için görüşme yapamadıklarını belirten vekiller, soruşturma savcısının da “gizlilik kararı” bahanesiyle hiçbir bilgi vermediğini aktardı.

5 Ekim’de öldürüldüğü belirtilen Rojhat Seçkin ve Musa Arslan’ın cenazeleri de dün ailelerine teslim edildi. Cenazelere Mersin girişinde polisin el koyduğu ve aile evine götürülmesine izin verilmeden defnedildiği belirtiliyor. Aile ve avukatlara otopsi raporu da verilmedi.

Sözde “çatışmada ölen” Arslan’ın vücudunda kurşun izi yok

Öte yandan, Musa Arslan’ın amcası yeğeninin vücudunda kurşun izi olmadığını, yalnızca darp izleri bulunduğunu ifade ederek, yeğeninin infaz edildiğini söyledi. Ailelere, “Otopsi raporunu ancak 3 ay sonra alabilirsiniz” dendiği de öğrenildi.