Direnişçi kamu emekçileri: “AKP'nin memuru olmayacağız!”

KHK ile ihraç edilmelerine karşı Kadıköy ve Bakırköy’de direnen kamu emekçileri, 34. haftanın ikinci oturma eylemini yaptılar.

KESK üyesi kamu emekçilerinin, KHK ile ihraç edildikten sonra “İşimizi geri alacağız!” şiarıyla başlattıkları direnişi 34. haftasında. Emekçiler bugün de Kadıköy ve Bakırköy’de eylemlerini sürdürdü.

Kadıköy

Kadıköy Altıyol'da saat 14.00’te bir araya gelen ve taleplerinin yer aldığı pankartı açan kamu emekçileri “İşimize mutlaka geri döneceğiz” dedi. Sloganlarla başlayan eylemde açıklamayı KHK direnişçilerinden Aslı Akdemir okudu. Akdemir, KHK ihraçlarını teşhir ederek işten atılma sebeplerinin AKP'nin memuru olmamak olduğunu ifade etti. “Tüm onurlu kamu emekçilerinin sesiyiz” diyen Akdemir, 217 gündür açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı selamladı. Eğitim Sen MYK üyesi ve Genel TİS - Hukuk Sekreteri  Ebru Yiğit'in serbest bırakıldığını duyuran Akdemir, tüm KESK’li tutsaklar için özgürlük istedi. “Baskılara karşı mücadeleyi, karanlığa karşı aydınlığı büyütmeye devam edeceğiz” diyen Akdemir işlerine mutlaka geri döneceklerini ifade etti.

Eylem, müzik yayını ve imza çalışması ile devam ederken bir KHK direnişçisinin yaptığı aşure alanda dağıtıldı. Eylemde sıklıkla “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!” , “Nuriye Semih yalnız değildir!”, “Karanlığa teslim olmayacağız!”, “KHK'lar gidecek biz kalacağız!” sloganları haykırıldı.

Bakırköy

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda da eş zamanlı olarak oturma eylemi başladı. Direniş alanına Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevinin 217. gününde olduğunu belirten dövizin yanı sıra, Bülent Uçar ve Fırat Traş’ın fotoğrafları konuldu.

14.30’da DGB direnişçilere ziyaret gerçekleştirirken, 15.00’te EMEP direniş alanına geldi. Direnişçi kamu emekçilerinden Nuray Şimşek, 34 haftadır yani “İşimizi geri alacağız!” diyerek direnişlerini sürdürdüklerini ve mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayan Şimşek AKP'nin memuru olmayıp, bilimsel, laik, parasız eğitim istedikleri için ihraç edildiklerini ifade etti. Medyanın, seslerini duyurmadığını dile getiren Şimşek “Biz de, burada, Kadıköy ve Kartal'da doğrudan sesimizi duyuruyoruz” dedi.

Nuray Şimşek sözü EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’a verdi. Askeri darbe olsaydı da aynı şeylerin yaşanacağını belirten Gürkan, kamudan yaklaşık 150 bin kişinin ihraç edildiğini dile getirdi. Gürkan, tek adam diktatörlüğünü kurmaya çalışan Erdoğan AKP’sinin bu doğrultuda da kamuda ihraç saldırısını hayata geçirdiğini ifade etti. Gürkan, direnişçi emekçilerin yanında olduklarını belirterek sözlerini tamamladı.

Kızıl Bayrak / İstanbul