İstanbul ve Tekirdağ’da devrimci faaliyetler

Sınıf devrimcileri İstanbul ve Çorlu’da yürüttükleri faaliyetlerle işçileri mücadeleye çağırdı.

Sınıf devrimcileri İstanbul ve Tekirdağ’da işçileri mücadeleye çağırdı. Tekirdağ Çorlu’da TAYEKS ve Uğur Tekstil patronlarının devreye soktuğu kölelik uygulamalarına karşı işçiler mücadeleye çağrıldı. İstanbul Küçükçekmece’de metal işçilerine çağrılar yapılırken, Şahintepe’de Ekim Devrimi’nin 100. yıl dönümü gündemleştirildi.

Çorlu

Yoğun mesailer, baskı, mobbing ve düşük ücretlerin olduğu, binlerce işçinin çalıştığı TAYEKS fabrikasında sular durulmuyor. Azgın sömürünün olduğu fabrikada mesailer elden veriliyor. Yasa, hak, hukuk tanımayan TAYEKS patronu büyük bir sefahat içinde yaşarken işçilere asgari ücretle geçinmenin yollarını öğretmeye çalışıyor. Bu doğrultuda Habitat Derneği “Cebimdeki Gelecek” projesi adı altında “tasarruf alışkanlıklarının ve yatırım becerilerinin geliştirilmesi ve sağlıklı bir finansal geleceğe sahip olmalarına destek olacak bir eğitim” veriyor. DEV TEKSTİL Çorlu Temsilciliği de konuya ilişkin patronun bu pervasızlığını anlatan bildirilerle TAYEKS işçilerine seslendi. Sabah TAYEKS servislerinin kalktığı noktalarda işçilere bildiriler ulaştırıldı.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’ndeki, sendikasız ve düşük ücretlere işçi çalıştıran Uğur Tekstil’de ise işten atmalar devam ediyor. Satış rekorları kıran Uğur Tekstil patronu işçiye gelince zam yapmaktan kaçınıyor. Uzun zamandır zam vaadiyle işçileri oyalamakta olan Uğur Tekstil patronu bu duruma isyan eden işçileri işten çıkartıyor. Sonrasında ise İŞKUR’dan işçi alıyor. Yanı sıra patron sendikanın yetki almasına karşı fabrikayı kapatacağını belirterek işçilerin gözünü korkutmaya çalışıyor.

Tüm bu sorunlara karşı 11 Ekim günü 08.00-16.00 vardiya çıkışına DEV TEKSTİL Çorlu Temsilciliği işçilere sessiz kalmamak gerektiğini anlatan, birliğe, DEV TEKSTİL’de örgütlenmeye çağıran bildirileri sözlü ajitasyonlarla dağıttı. İşçilerin bildirileri ilgiyle alarak okudu.

İşten atılan ve direnişte olan cam işçileriyle dayanışmak için de Çorlu’da MİB imzalı “Cam işçisi yalnız değildir!” yazılamalar yapıldı.

Küçükçekmece

Şahintepe’de Ekim Devrimi’nin 100. yıl dönümüyle ilgili BDSP imzalı yazılamalar yapıldı. “Gelecek Mutlak Sosyalizm”, “Yeni Ekimler İçin İleri”, “Sosyalist Ekim Devrimi 100. Yılında” şiarlı duvar yazılamaları yapıldı. Küçükçekmece MİB, Başakşehir’de metal ve elektrik işçilerine Metal İşçileri Bülteni’nin son sayısını ulaştırdı. Bülten dağıtımı sırasında sohbet edilen işçiler çalışma koşullarından şikâyetçi olduklarını belittiler. Yapılan sohbetlerde Metal İşçileri Birliği ile birlikte hareket edilmesi ve Metal İşçileri Bülteni’ne yazı yazılması çağrısında bulunuldu.