Tüpraş’ta işçiler iş başı yapmadı

Tüpraş İzmir Rafinerisi’nde dün yaşanan patlamanın ardından bugün işçiler iş başı yapmadı.

Tüpraş’ta dün 4 işçinin katledildiği patlamanın ardından bugün işçiler iş başı yapmayarak katliamı protesto etti.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu fabrikada iş cinayetinin ardından “üretim devam ediyor” diye sermayedarlar ve Aliağa kaymakamının yaptığı açıklama tepki çekmişti. Bugün işçiler iki saat geç iş başı yaparak iş cinayetini protesto etti. Rafineri girişinde basın açıklaması gerçekleştirirken, Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay söz aldı.

Taşeron sisteminin iş cinayetlerini arttırdığına dikkat çeken Oktay, sermayenin kâr hırsının bir sonucu olarak hayata geçirilen taşeronluk sistemini teşhir etti. Oktay, iş cinayetinin sorumlularının açığa çıkarılması için Petrol-İş’in tüm imkanlarını ortaya koyacağını söyledi.

Yaşamını yitiren işçilerin cenazelerinin toprağa verileceği belirtilirken, işçiler sürecin seyrine göre eylemlerini sürdüreceklerini ve buna dair planlama yapacaklarını ifade etti.

Hayatını kaybeden işçiler uğurlandı

Öğleden sonra ise patlamada hayatını kaybeden işçilerin cenazaleri uğurlandı. Mehmet Karademir’in cenazesi Şakran Yeni Camii’ne getirildikten sonra, cenaze namazının ardından Kalabak Köyü’nde defnedildi. Mehmet Dere ise cenaze namazının ardından memleketi Osmaniye’ye uğurlandı.

Evli ve üç çocuk babası olan ve patlamada yaşamını yitiren Yusuf Kepenek ise Egekent-2 Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Ulukent Mezarlığı’nda defnedildi. Kemal Şaşmazer’in cenazesi ise Bergama Yeni Camii'nden kaldırıldı.

Patlamayla ilgili 7 gözaltı

Öte yandan patlamanın ardından soruşturma açıldığı belirtilirken 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında patlamanın esas sorumlusu yöneticiler bulunmazken, iş güvenliği uzmanlarının gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.

İş cinayetinin önünü açan kölelik koşulları

Özelleştirilerek Koç’a peşkeş çekilen Tüpraş’ta, patronların aşırı üretim baskısıyla esnek çalışmanın yaygınlaşması, taşeronluğun fabrikaya hakim kılınmak istenmesi ve toplamda ağırlaşan sömürü koşullarıyla birlikte, patronların kârları pahasına iş güvenliği önlemlerinin ihmal edilmesi iş cinayetine kapı aralamıştı.

Dün de işçiler, yapılan bakımın ardından üretim tankının hızla devreye sokulmak istenmesi nedeniyle patlamanın yaşandığını ifade etmişti. Bu baskıyla ihmal edilen iş güvenliği önlemleri, tankta gaz sıkışmasıyla birlikte patlamaya ve taşeron bünyesinde çalışan 4 işçinin katledilmesine yol açmıştı.